Autor Wątek: Gnom – ustawienie zapłonu  (Przeczytany 1418 razy)

Offline kacecik

  • Administrator
  • Użytkownik
  • *****
  • Wiadomości: 64
  • Karma: +3/-0
Gnom – ustawienie zapłonu
« dnia: Marzec 03, 2021, 19:14:28 »
Przekazuję tu kilka rad dla tych, którzy próbują ustawić zapłon w wyremontowanym silniczku.

Warunkiem dobrego ustawienia zapłonu jest brak jakichkolwiek luzów na wale.
Jeśli luzy są, to zanim będziesz ustawiał zapłon ZLIKWIDUJ JE!


Jeśli temat nie jest Ci obcy – nie czytaj!
Rady są dla tych co NIE WIEDZĄ jak ustawić zapłon. PRZYJEMNEJ LEKTURY!




« Ostatnia zmiana: Marzec 03, 2021, 19:29:23 wysłana przez kacecik »

Offline plam

  • Użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 60
  • Karma: +3/-0
Odp: Gnom – ustawienie zapłonu
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 13, 2023, 13:01:31 »
Jeszcze chciałem dopytać w tym wątku. Jakiś czas temu na chat umieściłem filmik o wyprzedzeniu zapłonu. W związku z obecnie stosowanymi paliwami o wyższej liczbie oktaniowej, które generalnie powodują wolniejsze rozchodzenie się czoła płomienia, należałoby moim zdaniem przyspieszyć zapłon, co mogłoby podnieść sprawność silnika i obniżyć temperaturę jego pracy. Jednak przyglądając się konstrukcji układu zapłonowego Gnoma, moim zdaniem nie daje on możliwości przestawienia kąta wyprzedzenia zapłonu, a jedynie regulację rozwarcia styków przerywacza. Z biegiem czasu zużywa się ślizgacz młoteczka i przerwa między stykami pomniejsza się. Możemy to skompensować, oddalając nieruchomy styk poprzez kręcenie (w prawo) śrubą mimośrodową, oczywiście po wcześniejszym poluzowaniu śrub blokujących. Ale samego kąta wyprzedzenia nie da się zmienić. Czy dobrze rozumuję, czy Ktoś mnie oświeci?

Offline plam

  • Użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 60
  • Karma: +3/-0
Odp: Gnom – ustawienie zapłonu
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 20, 2023, 22:11:29 »
Jednak nie miałem racji. Polska instrukcja Gnoma jak dla mnie nie jest zbyt jasna, ale przetłumaczyłem instrukcję Solexa 45, gdzie jest napisane, że śrubą mimośrodową ustawiamy wyprzedzenie kąta zapłonu, natomiast nie powinniśmy się przejmować przerwą na stykach, bo jak piszą, nie ma to znaczenia. Istotna jest za to przerwa na świecy.

   

Offline artpopey

  • Administrator
  • Bohater forum
  • *****
  • Wiadomości: 692
  • Karma: +9/-0
Odp: Gnom – ustawienie zapłonu
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 20, 2023, 23:48:11 »
Nie pisałem o tym nigdy , ale faktem jest ,że wyprzedzenie zapłonu nawet 2,5 mm jest wskazane . Wielkośc iskry na  świecy zapłonowej. Przerwa na przerywaczu to rzecz drugorzędna . Ważne ... mierz przeskok iskry na masę samym przewodem WN na masę . Przeskok  ponad 5mm gwarantuję  jakośc i moc  iskry na świecy zapłonowej.