Autor Wątek: Jaki właściwy kolor dla "szybkiego" Gnoma, czyli R01B  (Przeczytany 6099 razy)

govar

  • Gość
Jaki właściwy kolor dla "szybkiego" Gnoma, czyli R01B
« dnia: Październik 13, 2014, 11:39:42 »
Właśnie przygotowuję się do lakierowania „czerwonego” Gnoma, czyli wariantu R01B. Ponieważ z wiekiem oryginalne odcienie farb potrafią płatać figle i w zależności od sposobu przechowywania detale potrafią ciemnieć, płowieć itp. zadanie wcale nie jest takie łatwe.

Wracając do Gnoma. Ponieważ interesuję się też innymi konstrukcjami budowanymi w Polsce w latach 50 i 60, jak i realiami w jakich powstawały, postanowiłem oprzeć się na wynikach dochodzeń prowadzonych przy ustalaniu kolorów ówcześnie budowanych polskich motocykli. Śmiem twierdzić, że paleta dostępnych farb była z górą 60 lat temu na tyle ograniczona, że ten sam czerwony/wiśniowy kolor, który zdobił np. Junaki był tym samym, który używany był przy lakierowaniu Gnomów. Stawiam na mercedesowski Barolorot 540:

http://sfm-junak.pl/articles.php?article_id=7

https://www.google.de/search?q=540+barolorot&client=firefox-a&hs=ptd&rls=org.mozilla:en-US:official&biw=1540&bih=865&tbm=isch&source=lnms&sa=X&ei=QZ07VIOeKsvWywOWhYKAAg&ved=0CAgQ_AUoAQ

Macie może jakieś szersze doświadczenia w materii ustalania odcienia gnomowej czerwieni?

Pozdr Govar
« Ostatnia zmiana: Marzec 04, 2020, 01:01:23 wysłana przez kacecik »

Offline Robert

  • Administrator
  • Starszy Użytkownik
  • *****
  • Wiadomości: 204
  • Karma: +0/-0
Odp: Jaki właściwy kolor dla "szybkiego" Gnoma, czyli R01B
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 16, 2014, 16:48:54 »
Zamierzam zabrać jeden element od wiśniowego do mieszalni lakierów w celu porównania ze wzornikami RAL
Czy wiedzieliście że wzornik kolorów RAL ma 100 lat
przypuszczam że lakiery od różnych producentow mogą się różnić delikatnie i mogą wyjść różne RAL-e
Jakość tego lakieru jest niska . Mój silnik jak polerowałem pastą TEMPO to mocno został na szmatce.

Właśnie czym polerujecie lakier ?
« Ostatnia zmiana: Październik 16, 2014, 17:30:58 wysłana przez Robert »
MAW x 1 , Dongo x 1 , Gnom x kilka

Offline Robert

  • Administrator
  • Starszy Użytkownik
  • *****
  • Wiadomości: 204
  • Karma: +0/-0
Odp: Jaki właściwy kolor dla "szybkiego" Gnoma, czyli R01B
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 17, 2014, 21:56:39 »
« Ostatnia zmiana: Marzec 01, 2020, 23:17:28 wysłana przez kacecik »
MAW x 1 , Dongo x 1 , Gnom x kilka

Offline Robert

  • Administrator
  • Starszy Użytkownik
  • *****
  • Wiadomości: 204
  • Karma: +0/-0
Odp: Jaki właściwy kolor dla "szybkiego" Gnoma, czyli R01B
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 29, 2014, 21:55:16 »
Dzisiaj korzystając z dnia wolnego od pracy wybrałem się do 2 mieszalni lakierów.

Zabrałem pokrywę koła magnesowego od mojego wiśniowego wystawowego GNOMa oraz przedni panel ( osłonę pompki paliwa ) od zdekompletowanego silnika ale też w pierwszym lakierze .
Oczywiście oba elementy mają różne odcienie. Bo po co miałoby być łatwo i przyjemnie .

Najpierw wybrałem się do znajomego który miesza dla lakierników ( osobno lakier i utwardzacz ) , nabija w spray i sprzedaje gotowe spraye .
Podam jego adres ponieważ prowadzi sprzedaż wysyłkową .

www.beraf.poznan.pl/

Wg niego najlepiej dobrać lakier i utwardzacz   osobno i zlecić robotę lakiernikowi ponieważ ten lakier jest najtwardszy.
 u niego taka opcja kosztuje         20pln za 100ml + 5pln za utwardzacz

Druga opcja wg niego niepolecana to co umiesza nabić w spray

Trzecia możliwość nabyć gotowy spray producenta mniej renomowanego 15pln za 400ml
                                                                                  albo MOTIP       40pln za 400ml
Ok i wg jego wzornika od tego tańszego teknos.pl  olivia.com.pl najbardziej zbliżone są barwy RAL 3004 purpurrot minimalnie jaśniejszy od oryginału
                                                                                                                                        RAL 3005 weinrot  minimalnie ciemniejszy od oryginału
Wg wzornika MOTIP 41210

Obie opcje są fabrycznie nabite w puszki
wg mnie bardziej nadają się te 3004 i 41210 .


Druga mieszalnia proponuje lakiery DYNA Sikkens

Tutaj zaproponowali lakier akrylowy umieszany wg wzornika nabity w puszkę  50pln za 400ml
albo lepsze rozwiązanie czyli osobno lakier i utwardzacz do lakierowania pistoletem 22,60pln za 100ml lakieru i 50 ml utwardzacza.
Jeszcze była opcja osobno nabity lakier bazowy i osobno KLAR ( lakier bezbarwny ) ale nie pamiętam ceny.

Ok i wg wzornika DYNA nr lakieru to   404G5 

Moim zdaniem dobrze pasował do dekla i do przedniego pasa też .

Zrobiłem co mogłem ale może jeszcze ktoś z Was to sprawdzi.
Byłoby fajnie.
« Ostatnia zmiana: Marzec 01, 2020, 23:17:56 wysłana przez kacecik »
MAW x 1 , Dongo x 1 , Gnom x kilka

Offline Robert

  • Administrator
  • Starszy Użytkownik
  • *****
  • Wiadomości: 204
  • Karma: +0/-0
Odp: Jaki właściwy kolor dla "szybkiego" Gnoma, czyli R01B
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 27, 2014, 22:32:55 »
Odwiedził mnie kolega GNOMiarz który będzie lakierował na wiśniowo jeden ze swych silników (sprayem)
Przyjechał aby pożyczyć na wzór przedni panel od mojego wiśniowego GMOMa
Wybrał się do sklepu ze sprayami i okazało się że według wzorników które tam posiadali podane przezemmnie kody kolorów ral 3004 i 3005 wcale nie pasowały do panelu który udostępniłem
Sprzedawca dobrał kolor farby firmy MOTIP o kodzie 41190
I bądź tu mądry
Ten nr jest zbliżony do tego który podawałem wyżej
MAW x 1 , Dongo x 1 , Gnom x kilka

kosta1984

  • Gość
Odp: Jaki właściwy kolor dla "szybkiego" Gnoma, czyli R01B
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 05, 2015, 18:44:40 »
Dziś dobierałem kolor do mojego wiśniowego Gnoma i wg mnie,tak jak napisał wcześniej Robert, najbardziej zbliżony do oryginału jest kolor Ral 3004.W mieszalni w ktorej kupowałem bazę dokonali jeszcze korekty koloru,wiec to co dostałem to nie do końca ral 3004.

Offline marso

  • Użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 95
  • Karma: +3/-0
Odp: Jaki właściwy kolor dla "szybkiego" Gnoma, czyli R01B
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 25, 2015, 18:08:55 »
Pięknie wiśnia wygląda.
Gnom x 3, REX, CYCLEMASTER ok 40 rowerów

Offline MB2T

  • Użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 126
  • Karma: +2/-0
Odp: Jaki właściwy kolor dla "szybkiego" Gnoma, czyli R01B
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 08, 2015, 18:50:32 »
Ładnie wyszło, ja bym się nie czepiał o kolor, ten jest moim zdaniem lepszy niż oryginalny, ja swoje zdobycze bym chciał malować na kolor znacznie żywszy niz ten na zdjęciu.

Jaki jest koszt malowania, zbiornika paliwa oraz osłony magneta itp ?



Offline Robert

  • Administrator
  • Starszy Użytkownik
  • *****
  • Wiadomości: 204
  • Karma: +0/-0
Odp: Jaki właściwy kolor dla "szybkiego" Gnoma, czyli R01B
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 08, 2015, 20:18:13 »
Napisz i zapytaj
artpopey@op.pl


MAW x 1 , Dongo x 1 , Gnom x kilka