Autor Wątek: Olej w MAW-ie  (Przeczytany 4887 razy)

Munio

  • Gość
Olej w MAW-ie
« dnia: Luty 04, 2015, 16:31:12 »
Witam, jaki olej do silnika MAW?? Hipol ?? No i jaka ilość żeby nie miał za "ciężko " ??

Offline Robert

  • Administrator
  • Starszy Użytkownik
  • *****
  • Wiadomości: 204
  • Karma: +0/-0
Odp: Olej w MAW-ie
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 04, 2015, 21:59:39 »
Popytałem , poczytałem , przypomniałem sobie
I wychodzi na to że ;
do skrzyni sprzęgłowej  silnika MAW należy wlać    ten sam OLEJ    który stosujesz do robienia mieszanki    olejowo-paliwowej
Teraz ile nalać ;
wg kol. NAMORa w silnikach z różnego okresu produkcji na tej klapce zakrywającej wlew oleju są wytłoczone dwie różne wartości podane w ccm.
wcześniej błędna 30 ccm ( ja mam takie oznaczenie ) wg NAMORa pojemność została policzona bez kół zębatych
później prawidłowa 15 ccm
I faktycznie gdy mój silnik zalałem podaną wartością - 30 ccm to długo wywalał olej z pod tej klapki do napełniania.
Podsumowując wystarcza ilość    15 ccm
« Ostatnia zmiana: Marzec 03, 2020, 10:47:08 wysłana przez kacecik »
MAW x 1 , Dongo x 1 , Gnom x kilka

Munio

  • Gość
Odp: Olej w MAW-ie
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 06, 2015, 22:10:57 »
Hmmmm , fajnie byłoby mieć taką klapkę ........ U mnie jest śruba z otworem odpowietrzającym, wyglądała na oryginał ale teraz już wiem że chyba nie...Taki olej jak do paliwa?? Myślę że miksol będzie ok, ale czy nie lepiej hipol skoro jest on przeznaczony do takich przekładni ??

Offline Robert

  • Administrator
  • Starszy Użytkownik
  • *****
  • Wiadomości: 204
  • Karma: +0/-0
Odp: Olej w MAW-ie
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 05, 2015, 23:14:15 »
   No i co mam tobie odpisać
Z jakiegoś względu producent wymyślił że ten od mieszanki będzie najodpowiedniejszy.
   Prawdopodobnie dlatego że przewidziano możliwość przedostania się tego oleju do skrzyni korbowej i wówczas silnik będzie bardziej kopcił ale przeżyje to.
   Natomiast olej przekładniowy może inaczej się zachować " na tłoku " i np. przyczyni się do zatarcia silnika .
MAW x 1 , Dongo x 1 , Gnom x kilka

Offline artpopey

  • Administrator
  • Bohater forum
  • *****
  • Wiadomości: 692
  • Karma: +9/-0
Odp: Olej w MAW-ie
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 06, 2015, 09:18:49 »
Witam. Instukcja silnika MAW w j niemieckim, co prawda nie podaje jaki to ma być olej silnikowy ,ale na pewno nie przekładniowy. Pojemnośc zalewcza 25- 30cm. Natomiast wyraźnie pisze ,że ma być to roztwór oleju z grafitem. Pewnie w okresie kiedy silnik był produkowany to taki roztwór oleju był w sprzedaży. Ja zastosowałem olej taki jak do mieszanki z benzyną, połączony ze smarem grafitowym ,który rozpuściłem w oleju i taką mieszanką zalałem sprzęgło.

Offline artpopey

  • Administrator
  • Bohater forum
  • *****
  • Wiadomości: 692
  • Karma: +9/-0
Odp: Olej w MAW-ie
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 06, 2015, 12:15:15 »
Instrukcja została nie wpełni przetłumaczona z j niemieckiego na język polski.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 30, 2020, 01:24:06 wysłana przez kacecik »

Offline artpopey

  • Administrator
  • Bohater forum
  • *****
  • Wiadomości: 692
  • Karma: +9/-0
Odp: Olej w MAW-ie
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 06, 2015, 12:20:07 »
W oryginalnej instukcji napisane jest:  30cmm Motorenol mit Kolloid-Graphit-Zusatz. Co po przetłumaczeniu oznacza OLEJ Z DOMIESZKĄ GRAFITU.

Offline artpopey

  • Administrator
  • Bohater forum
  • *****
  • Wiadomości: 692
  • Karma: +9/-0
MAW smarowanie sprzęgła.
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 13, 2017, 23:13:49 »
Dodam od siebie, a raczej od instukcji oryginalnej silnika MAW.
forumowicze  nie mają racji i wiedzy dostatecznej na temat.

Jakiś czas temu pozwoliłem sobie częściowo przetłumaczyć niemiecką instrukcje. Więc do skrzyni sprzęgła "fabrycznie" wlewany był specjalny olej z domieszką grafitu. Ja podobną "mixture zrobiłem dodając do oleju smaru grafitowego. Teraz mogę uznać ,że wątek zamknięty jest.
« Ostatnia zmiana: Marzec 03, 2020, 11:10:28 wysłana przez kacecik »